Рускай мове дай разгрузку – размаўляй па-беларуску!

21.01.2022

21 студзеня – дзень беларускай мовы. Дэвіз дня:”Рускай мове дай разгрузку – размаўляй па-беларуску!” У гэты дзень была арганізавана выстаўка “Лепшы сшытак”. Дзеці былі вельмі рады прагляду мультфільмаў на роднай мове. У кожным классе прайшлі мерапрыемствы на беларусскай мове.

Шмат казак ёсць на свеце! Жывуць яны ужо доўга –доўга. Няма на зямлі таго чалавека, які не любіў бы казак. Сёння дзеці 1 “Г” класа адправіліся ў завочную вандроўку па казкам Коласа. У час арганізаванага падарожжа дзеці ўдзельнічалі ў гульнях: “Што пераблытаў мастак”, “Збяры прыказку”, “Адгадай казку”. Мерапрыемства пакінула ў дзяцей добрыя ўражанні і прыемны настрой.

У 3 "Г" класе праводзiлася гульня-вiктарына "Мая чароўная Беларусь". Вучнi класа з цiкавасцю прымалi удзел ва усiх конкурсах.

У 3"Б" класе прайшла iнтэрактыуная гульня "Кола загадак". Удзел у гульнi прынiмалi усе вучнi. Дзецi з задавальненнем адгадвалi загадкi.

21 января в 3 "А" классе прошёл урок-соревнование "Дыялог моў-сясцер". Урок прошел живо и интересно. Дети были и переводчиками, и авторами коротких стихотворений на русском и белорусском языках, и "соревновались" с поэтами- классиками в подборе слов в стихотворения. Ребята отгадывали загадки, сами сочиняли их, читали рассказы на белорусском языке, переводили их на язык русский. Во время рефлексии дети сделали вывод, что эти языки во многом схожи, но имеют и свои отличительные особенности. Знать язык русского народа и свой национальный язык - очень важно. В этом убедились дети на нашем мероприятии.

21 января для учащихся 1 Б класса проводилась игра-викторина "Моя Беларусь". Ребята совершили путешествие по следующим станциям:" "Кленовая", "Птичий базар", "Васильковая", "Юные огородники", "Лесные догонялки". В ходе мероприятия учащиеся расширили свои знания о природе родного края, традициях белорусского народа.

21 студзеня прайшоў пад дэвізам "Рускай мове дай разгрузку - размаўляй па-беларуску!" Сярод вучняў 4- х класаў у гэты дзень было шмат знаўцаў беларускай мовы. Гульня- віктарына " Гаворым па-беларуску", якая праводзілася ў 4"А", "Б", "В" класах, таму пацверджанне: на ўсіх этапах гульні дзеці ахвотна прыгадвалі, перакладалі, тлумачылі, цытавалі беларускія прыказкі і прымаўкі, рэдкаўжывальныя словы. Вынікам дня сталі выдатныя адзнакі па беларускай мове.

В ходе Недели начальных классов во 2 "Г" классе проводилась викторина "Беларускі карагод". Ребята с увлечением разгадывали белорусские сказки по их отрывкам и иллюстрациям, просмотрели мультфильм про Нестерку и создали рисунки к белорусским сказкам.

21 студзеня ў 1"А" класе прайшла забаўляльная гульня " У краіне роднай мовы".  Любоў да роднай мовы пачынаецца з маленства. Вучням было цікава падарожнічаць разам з казачнымі героямі. Хлопчыкі і дзяўчынкі гулялі ў цікавыя гульні, разгадвалі рэбусы, загадкі, крыжаванкі. Шануйце і любіце родную мову!

У 1 "В" класе прайшла займальная гульня: "Літарынка запрашае ў падарожжа". З цікавасцю вучні выконвалі заданні, якія складаліся з комплексных пытанняў:"Загадай літару; складзі словы; прыдумай сказы; знайдзі адпаведную літару". Уважліва слухалі паведамленне пра літару "ў". Вельмі спадабалася ператварэнне літары "у" у літару "ў" пры дапамозе ўсмешачкі. Здзівіла дзяцей тое, што ў Полацку ёсць помнік"Ў". Цяжка было разабрацца з апострафам. Падарожжа першакласнікам спадабалася. Тут яны пазналі шмат цікавага.

21.01.2022 в 3 "В" классе прошел турнир "Знаўцы роднай мовы". Участники боролись за звание знатоков родного языка: отгадывали ребусы и загадки, составляли пословицы, переводили слова с русского языка на белорусский.